19 Nisan 2014 Cumartesi

Daniel Tammet Bilmenin farklı yolları

29 yaşındaki otistik Daniel, muazzam büyüklükteki sayıları resim olarak aklında tutuyor. Bir haftada en zor dili öğreniyor


DUSTİN Hoffman’ın canlandırdığı “Yağmur Adam” filmindeki otistik karakterin bir benzeri de İngiltere’de yaşıyor. 1979’da dünyaya gelen Daniel Tammet, muazzam büyüklükteki sayıları aklında tutabiliyor ve her dili 1 hafta gibi kısa bir sürede öğrenebiliyor. Daniel, 100 bine kadar tüm sayıları zihninde resim şeklinde

görüyor. Mesela 89 sayısı onun zihninde kar yağışı resmi. 289 sayısını çirkin olarak görüyor. 333 ise çekici. Çarpım işlemlerinde iki şeklin birbiriyle çarpışıp üçüncüsünü ortaya çıkardığını düşünüyor. Sonsuza kadar giden pi sayısını ezbere en uzun söyleyebilen kişi unvanını taşıyor. 5 saatte 22 bin 514 hanesini ezbere söyledi. İngilizce, Fransızca, Fince, Almanca, İspanyolca, Litvanyaca, Romence, İzlandaca gibi 10 dili okuyup konuşabiliyor. Dünyanın en zor dilleri arasındaki İrlandaca’yı bir haftada öğrenerek İrlanda televizyonunda kendi dillerinda demeç verdi. Hatta “manti” adında yeni bir dil yarattı.

NASA, Dustin Hoffman'in canlandirdigi "Yagmur Adam" karakterine esin kaynagi olan ve hafizasinda 9 bin kitap bulunan 54 yasindaki otistik Kim Peek'i incelemeye aldi. Insan beyninin sirlarina ermeye çalisan NASA, aritmetik hafizasi ile herkesi sasirtan ve bu yetenegiyle Oscar ödüllü "Yagmur Adam" filmine konu olan Kim Peek'in beynini incelemeye basladi. Kitaplari kisa bir sürede okuma yetenegine sahip olan Kim Peek'in hafizasinda 9 bin kitap bulunuyor. ABD'deki pek çok kentin haritasini da ezbere bilen Peek, dünyada yasanmis bütün büyük olaylari da tarihleriyle hatirlayabiliyor.

Scientific American dergisinde yayinlanan konuyla ilgili makalenin yazarlarindan Darold Treffert, "Kim'in hikayesi, bize insan beyninin düsündügümüzden daha yetenekli oldugunu ortaya koyuyor. Tipki diger bilginlerde oldugu gibi, beyninin bir kismi devre disi kalirken, öteki taraflarda yasanan gelismeler dikkat çekici yeni kabiliyetler kazandirmis. Bu da bize hepimizin kayda deger bir gizli entelektüel potansiyelimiz oldugunu gösteriyor. Ancak Kim ve diger dahileri inceleyerek, bu güçlerimizi nasil uyandirabilecegimizi ögrenebiliriz’ dedi.

IQ TESTINDE VASAT NASA da uzun uzay yolculuklarinda astronotlarin beyninin nasil çalistigini çözebilmek için Kim’in beyninin nasil çalistigini desifre etmek istiyor. Simdi 54 yasinda olan Kim’in dogdugunda beyin kökünde bulunan beyincigi tam gelismemisti, ayrica iki beyin lobunu birbirine baglayan köprücüklerden bulunmuyordu. 4 yasina kadar konusamayan ve küçüklügünde özürlü oldugu sanilan Peek, ileriki yaslarda yetenekleriyle herkesi sasirtmaya basladi. Gerçi IQ testlerinde vasat sayilacak 87 puana ulasabiliyor, ama bazi alanlarda zirve yaparken, bazi alanlarda da hiç performans sergileyemiyor. Gömleginin dügmelerini bile ilikleyemeyen ancak hafizasina aldigi kitaplari, hangi tarihin haftanin hangi gününe denk geldigini sip diye söyleyebilen Kim Peek için babasi, ‘Okuduklarinin yüzde 98’ini hatirliyor. Hard diske yazilim kopyalamak gibi, ama Kim’in hafizasi asla çökmüyor’ diyor.

Neler Yapabiliyor? Hafizasinda 9 bin kitap bulunuyor. Herhangi bir tarihin haftanin hangi gününe denk geldigini söyleyebiliyor. ABD’deki bazi kentlerin haritalarini oldugu gibi hafizasina almis durumda. Klasik müzige özel ilgisi var. Dinledigi parçanin hangi bestekara ait oldugunu, ne zaman yazilmis oldugunu hemen söylüyor. Dünya tarihindeki büyük olaylari, tarihlerini, aktörlerini hatirliyor. Telefon kodlarini, posta kodlarini ezbere biliyor. Filmleri, konulari ve oyunculariyla hatirliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=fOBAPRQT-Zo

16 Nisan 2014 Çarşamba

Bourne'un Mirası

Bourne'un Mirası
Vizyon Tarihi (2s 15dk
Yönetmen:
Oyuncular:Jeremy RennerRachel WeiszEdward Norton devamı...
TürCasusluk , Aksiyon , Gerilim
ÜlkeABD
Beyazperde  2,5
Basın  2,4 8 kritik
Kullanıcı  3,5 76 oylama 18 kritik,
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet! NEW

Bildiğiniz Bourne evreni genişliyor. Efsane seriye yeni bir CIA ajanı Aaron Cross (Jeremy Renner) katılıyor ve ilk üç filmde yaşanan tüm olaylar Cross'un hayatıa ölüm-kalım savaşı olarak yansıyor.
Robert Ludlum'un romanlarından uyarlanan 3 filmlik ilk seri Matt Damon ile bütünleşirken her senaryoda ortak yazar olan Tony Gilroy, bu sefer yönetmen koltuğuna da oturuyor. Son dönem aksiyon sinemasının yükselen yıldızı olarak olarak seyrettiğimiz Jeremy Renner'e bu filmde Rachel Weisz, Edward Norton, Stacy Keach ve Oscar Isaac eşlik ederken, önceki seriden Albert Finney, Joan Allen, David Strathairn ve Scott Glenn tanıdık isimler olarak göze çarpıyor.
Orijinal adı
The Bourne Legacy
İlginç bilgiler
2 başlık
Dağıtımcı
UIP Türkiye
Türkiye Box Office
105.258 kişi izlemiş
Yapım yılı
2012
Bütçe
125 000 000 $
http://www.hdfilmizleme.com.tr/bourneun-mirasi-turkce-dublaj-izle.html/7

13 Nisan 2014 Pazar

Fransa, yerin 10 metre altına inşa ettiği sistemle, telefonları SMS'leri, e-postaları ve interneti daha hızlıtakip edebilecek.

Fransa, her şeyi yerin altından takip edecek!

Fransa kendisine yerin 10 metre altında dev bir "Big Brother" sistemi inşa etti. Sistemin nisan ayında hizmete girmesi planlanıyor. Sistemletelefon görüşmeleri, SMS, faks, elektronik postalar, internette ziyaret edilen siteler ve seyredilen videolar bugüne oranla çok daha hızlı biçimde adli takibe alınabilecek. Deutsche Welle Türkçe Servisi'ninhaberine göre sistem; başkent Paris yakınlarındaki Elancourt'ta bulunan Thales şirketine ait tesislerde 5 yıllık bir çalışma sonunda 42 milyon euro harcanarak kuruldu.

"Big Brother mı?"
Sistemin yapabilecekleri İngiliz yazar George Orwell'in 1948 yılında yazdığı "1984" adlı romanını anımsatıyor. Sistem, yerin 10 metre altındaki "bunker" tipi zırhlı salonlarda kurulu dev sunucular sayesinde işleyecek. Yapı yerin altında olsa da olası su baskınlarına karşı Sen Nehri düzeyinin 130 metre üstünde inşa edilmiş. Olağanüstü gizli şartlarda çalışacak sistemle resmi olarak adli dinleme ve takip yapılacak. Sistem sayesinde Fransa'da adli  ve talebinde bulunma yetkisine sahip 60 bin adli polis ve 2 bin yargı üyesi, elektronik imza taşıyan bir formül sayesinde 12 saniyede iletişim takibine başlayabilecek. Dahası, simültane biçimde değişik telekom operatörlerinden dinleme ve takip talebinde bulunabilecekler. Bir telefon numarası "sayesinde" kullanıcının adı, banka numarası, adresi, faks numarası, telefon ve SMS iletişimitelefonla görüştüğü kişilerin listesicoğrafi konumu, internet seyri veya FTP adreslerine erişilebilecek. Bu işlemler şu anda legal olarak ortalama 15 günlük bir bekleme süresi gerektiriyor.FransaSkype ve WhatsApp ile "şifre anahtarları ve verilere erişim" konusunda müzakereler yürütüyor.

Kaynak: Sabah

ABD dünyayı buradan dinliyor

ABD Dünyayı bu merkezlerden yüksek bir teknolojiyle dinliyor


Dünyayı buradan izliyor

İngiliz The Guardian gazetesinde Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) eski uzmanı Edward Snowden tarafından sızdırılan istihbarat raporlarının yayımlanmasıyla adından söz ettiren gazeteci Glenn Greenwald'un sitesinde, Amerikan istihbarat kurumlarının havadan çekilmiş yüksek çözünürlüklü fotoğrafları yayımlandı. Böylelikle Amerikan istihbarat kurumları ilk kez kurum tarafından değil, kurum dışından fotoğraflanmış oldu.

Fotoğraflarda ABD istihbarat kurumlarından üç büyük ajans yer alıyor. Bunlardan ilki, Snowden'ın binlerce belgesini yayımladığı NSA'nın Fort Meade, Maryland'deki merkezi.(Büyütmek için fotoğrafın üzerine tıklayınız)
Amerikalı sanatçı, yazar ve araştırmacı Trevor Paglen tarafından çekilen fotoğrafların bir diğeri ise Ulusal Bilgi Toplama Kurumu'nun (NRO) Chantilly, Virginia'daki genel merkezi.


Paglen'in "Snowden'ın sızdırdığı belgeler ortaya çıktıktan üç ay sonra bir helikopter kiralayıp, gece vakti buraların fotoğrafını çektim" dediği istihbarat kurumlarından üçüncüsü de Ulusal Coğrafi İstihbarat Ajansı'nın (NGA) Springfield, Virginia'daki merkezi.
Özenle seçilmiş Manzara Resimleri